تسمه خودرو

تسمه خودرو | مشخصات و قیمت تسمه خودرو تمامی مدل ها

تسمه خودرو چیست؟

تسمه خودرو یکی از لوازم مصرفی ضروری در موتور خودروها است. تسمه خودرو از جنس پلاستیک تقویت‌شده یا الیاف‌های مانند پلی‌استر است و ظاهری شبیه به حلقه دارد. این قطعه وظیفه انتقال نیروی موتور به فرمان یا واترپمپ را دارد و یک عنصر اساسی در دستگاه‌های متحرک خودرو است که برای انتقال قدرت و حرکت بین اجزای مختلف خودرو استفاده می‌شود. تسمه‌های خودرو باید به‌طور مرتب سرویس و بررسی شوند. تسمه خودرو دارای اصطکاک بسیار بالایی است به همین دلیل به‌سرعت خوردگی و پوسیدگی می‌شود.

انواع تسمه خودرو

خودروهای دارای احتراق درون‌سوز دارای تسمه دینام و تسمه تایم هستند که هرکدام شکل ظاهری، کیفیت و نوع عملکرد مخصوص خود را دارد.

تسمه دینام یا تسمه‌پروانه

تسمه دینام وظیفه انتقال نیروی موتور به سیستم تهویه، اویل پمپ و واترپمپ دارد. تسمه دینام از پلاستیک فشرده است و دارای پولی مخصوص است تا از یک‌سو به میل‌لنگ و از سوی دیگر به دینام ماشین متصل شود. انتقال حرکت میلنگ به دینام به کمک تسمه‌پروانه باعث تبدیل انرژی حرکتی به الکتریکی می‌شود و قدرت موردنیاز برای  پمپ هیدرولیک فرمان و کمپرسور فراهم می‌شود. از همین رو به تسمه دینام، تسمه کولر یا تسمه هیدرولیک نیز می‌گویند. هر خودرو با توجه دستگاه‌های موتوری خود دارای تسمه دینام‌های مخصوص به خود هستند. تسمه دینام‌ها سمند با تسمه دینام‌های پژو 206 متفاوت است.

تسمه تایم

تسمه تایم تأثیری بسیار زیادی در عملکرد موتور خودرو دارد و کارکرد درست وسالم آن باعث مصرف سوخت بهینه و درست‌کار کردن ماشین می‌شود. تسمه تایم وظیفه انتقال نیروی میل‌لنگ موتور به سوپاپ‌ها را دارد و باعث باز و بسته شدن سوپاپ‌های موتور به‌طور منظم و دقیق می‌شود. تسمه تایم باید زمان‌بندی بسیاری دقیق در انتقال نیرو داشته باشد از همین رو سطح داخلی تسمه تایم به‌صورت دندانه‌دندانه طراحی‌شده است. شیارها و دندانه‌های تسمه تایم باید به‌طور دقیق در محل خود قرار گیرند.  تسمه تایم‌ها بر اساس طول خود دارای مدل‌های مختلفی است که هرکدام  مناسب خاص یک خودرو است. مثل طول تسمه تایم پژو با طول تسمه تایم پراید متفاوت است و دندانه‌های هرکدام متناسب با قطعات خودرو است.

قیمت و خرید تسمه خودرو از کولیس

برای اطمینان از عملکرد موتور خودرو باید تسمه‌های آن به‌طور مرتب سرویس و تعویض شود. تسمه‌های خودرو دارای قیمت بسیار بالایی نیستند. 

هنگام خرید تسمه‌های خودرو باید به شماره فنی ویژه و به مدل ماشین خود توجه کنید تا تسمه‌های خودرو را متناسب با ماشین خود انتخاب کنید، در صورت استفاده از تسمه‌های خودرو نامناسب خسارت‌های جبران‌ناپذیری به موتور خودروها وارد می‌شود. 

133 محصول وجود دارد .

نمایش 1 تا 16 از 133 مورد