مجله صنعتی کولیس

 • بررسی عملکرد سنگ رومیزی و شاخص های انتخاب بهترین سنگ رومیزی
  بررسی عملکرد سنگ رومیزی و شاخص های انتخاب بهترین سنگ رومیزی
  47 بازدید پسندیدن

  سنگ رومیزی یک دستگاه اختصاصی برای انجام کارهای برقی و کارآمد برای انجام کارهای صنعتی و نیمه صنعتی در  کارگاه‌هاست. با استفاده از سنگ رومیزی فرایندهای صنعتی مثل سایش، شکل دهی و حتی تمیز کردن انواع قطعات سنگی در اندازه‌های مختلف انجام می‌شود.می‌توان گفت که این دستگاه نوعی سنباده صنعتی است که با سرعت زیادی عمیات سنگ زنی و سنباده کاری اجسام سخت را انجام می‌دهد.  بنابراین شرکت‌هایی که به پولیش و سنگ زنی احتیاج دارند برای افزایش سرعت کار خود از سنگ رومیزی استفاده می‌کنند.  این دستگاه انواع مختلف در...

  ادامه مطلب
 • معرفی و بررسی انواع پمپ ها
  معرفی و بررسی انواع پمپ ها
  64 بازدید پسندیدن

  پمپ نوعی تلمبه است که برای جابجایی گازها و مایعات به کار می‌رود و بر اساس کارایی که در انتقال سیالات دارد به سه نوع بالابر مستقیم، گرانشی و جابجایی تقسیم می‌شود. پمپ‌ها کاربردهای مختلفی دارند که از میان آنها می‌توان به پمپ آب و پمپ باد اشاره کرد که هر کدام از اسمشان مشخص است که چه سیالی را جابجا می‌کنند. طبق برآوردها ارزش بازار پمپ‌ها در سال 2018 بیش از 80 میلیارد دلار بوده است که اهمیت آن را نشان می‌دهد. در ادامه به انواع پمپ و ویژگی‌های آنها اشاره می‌کنیم.

  ادامه مطلب
 • معرفی هوابرش، بررسی مزایا و روش های استفاده از انواع هوا برش
  معرفی هوابرش، بررسی مزایا و روش های استفاده از انواع هوا برش
  77 بازدید پسندیدن

  ادغام اکسیژن و گاز برای برش انواع فلزات را هوابرش می‌نامند. البته همانطور که گفتیم این روش کمی قدیمی بوده و روش‌های جایگزین زیادی با توجه به پیشرفت تکنولوژی وجود دارد. اما با توجه به هزینه مقرون به صرفه هوابرش و قیمت دستگاه هوا برش، این روش کاربردهای زیادی دارد. 

  ادامه مطلب
 • معرفی رنده برقی نجاری، اجزای آن و بررسی نکات ایمنی و نگهداری از رنده برقی نجاری
  معرفی رنده برقی نجاری، اجزای آن و بررسی نکات ایمنی و نگهداری از رنده برقی نجاری
  80 بازدید پسندیدن

  رنده برقی نجاری دستی یکی از ابزارهای پرکاربرد نجاری است که برای بریدن چوب استفاده می‌شود. این دستگاه از نظر ابعاد کوچک‌تر از کف رنده است و برای استفاده از آن باید رنده را روی قطعات چوب حرکت دهید. از این دستگاه می‌توان برای شکل دادن به چوب در حالت‌های مختلف استفاده کرد؛ کارهایی مثل پخ زدن لبه چوب، برش چوب، ایجاد دو راهه و مسطح ردن چوب و ... با این دستگاه قابل انجام‌اند.

  ادامه مطلب
 • معرفی سوزن انژکتور، علائم خرابی و روش های شستشوی آن
  معرفی سوزن انژکتور، علائم خرابی و روش های شستشوی آن
  85 بازدید پسندیدن

  سوزن انژکتور وظیفه ی پاشش سوخت را در داخل موتور خودرو به عهده دارد. این پاشش روی سوپاپ هوا در زمان مکش انجام میگیرد که این میزان پاشش توسطECU به صورت زمان بندی انجام میگیرد. هرچقدر که پاشش ذرات سوخت ریزتر باشد، ترکیبشان با هوا بهتر خواهد بود و سوخت کامل تر میشود و موتور هم بهتر کار خواهد کرد.

  ادامه مطلب
 • معرفی انواع جرثقیل های متحرک
  معرفی انواع جرثقیل های متحرک
  75 بازدید پسندیدن

  جرثقیل سازه ای است که امروزه در صنعت، کاربرد های بسیار زیادی دارد. به انجام رساندن حجم بالای کار و همچنین، انجام شدن کارهایی که انسان به تنهایی قادر به انجام آن ها نیست از جمله کارهایی است که جرثقیل ها برای آن ساخته شده اند. امروزه، جرثقیل های متعددی در صنعت وجود دارد. سازه هایی که هر کدام از آن ها، با توجه به نیاز های جامعه ساخته شده اند ووجود آن ها در بازار تبدیل به یک نیاز شده بود. در ادامه این مطلب، شما را با برخی از جرثقیل های متحرک آشنا کرده ایم.

  ادامه مطلب
 • الکتروموتور های صنعتی و انواع آن ها
  الکتروموتور های صنعتی و انواع آن ها
  66 بازدید پسندیدن

  امروز در صنعت، بنا به نیاز ها و استفاده های مختلف، محصولات صنعتی مختلفی نیز تولید می شود. الکتروموتور های صنعتی نیز سازه هایی هستند که امروزه، جایگاه خاصی در صنعت دارند. در واقع باید اشاره کنیم که امروزه، در بسیاری از ماشین آلات صنعتی و حتی لوازم و تجعیزاتی که به طور روزانه مورد استفاده قرار می گیرند، از موتور های الکتریکی استفاده شده است. و بنا به همین مساله، انواع مختلفی از آنها در بازار وجود دارد. اما با این وجود هر کدام از این موتور های صنعتی، دارای ویژگی های خاصی می باشد .

  ادامه مطلب
 • برخورددهنده هادرونی بزرگ (LHC) | بزرگترین ماشین دنیا
  برخورددهنده هادرونی بزرگ (LHC) | بزرگترین ماشین دنیا
  73 بازدید پسندیدن

  علم به طور روزانه در حال پیشرفت است. همه روزه انسان ها، اقدام به کشف اطلاعات و دانشی جدید از دنیا می شوند و به واسطه آن اقدام به تولید محصولات و ماشین آلات جدید می کنند. شاید باورش کمی سخت باشد اما باید اشاره کنیم که امروزه، ماشینی در جهان وجود دارد که گفته شده است می تواند منجر به نابودی کره زمین شود. اما با این وجود با استفاده از آن می توان به اطلاعات بی نظیر و بسیار خاصی از جهان هستی دست پیدا کرد. این ماشین، به میزان قابل توجهی بزرگ می باشد.

  ادامه مطلب
 • ورق ضد سایش چیست؟
  ورق ضد سایش چیست؟
  63 بازدید پسندیدن

  امروزه در صنعت، مواد بسیار زیادی وجود دارد که از آن ها، در رشته های مختلف صنعتی استفاده می شود. در واقع باید اشاره کنیم که در بخش های مختلف صنعتی، ماشین آلات و ابزار های بسیار زیادی در حال کار کردن هستند این ماشین آلات و ابزار ها، در طول زمان، دچار استهلاک می شوند و علاوه بر این، تاثیراتی را بر روی موادی که در حال کار کردن بر روی آن ها هستند نیز می گذارند. هر چه مواد نرم تر و جنس آن ها، ساده تر باشد، میزان آسیب پذیری آن ها بیشتر خواهد بود.

  ادامه مطلب
 • معرفی اجزاء اصلی سیستم هیدرولیک
  معرفی اجزاء اصلی سیستم هیدرولیک
  60 بازدید پسندیدن

  سیستم های هیدرولیک، سیستم هایی هستند که امروزه، در بخش های مختلف صنعت، و در بسیاری از دستگاه هایی که به طور دائم در طول روز با آن ها در ارتباط هستیم، و حتی در اجزاء ساختمانی که درون ان زندگی می کنیم، به کار برده شده اند. در واقع باید اشاره کنیم که، انسان ها با ایجاد تغییراتی در این سیستم ها، توانسته اند از آن، در تمامی بخش های زندگی خود استفاده کنند و حتی رفاه و راحتی را به ارمغان آورند. در ادامه لیست اجزاء اصلی سیستم های هیدرولیک معرفی و ذکر شده است.

  ادامه مطلب
 • بگر 288،  غولپیکر ترین ماشین آلات دنیا
  بگر 288،  غولپیکر ترین ماشین آلات دنیا
  61 بازدید پسندیدن

  سازه های صنعتی، ماشین آلات و تمامی ابزار آلاتی که امروزه در صنعت مورد استفاده قرار می گیرند، همه و همه دارای داستان های متعددی پشتشان هستند. امروزه، با توجه به پیشرفت تکنولوژی و علم، انسان ها دست به ساختن ابزار و لوازمی می پردازند که می توانند تحولات بسیار عظیمی را در صنعت داشته باشند. ماشین عای غول پیکری که به اندازه ده ها انسان کار می کنند و بهره بری را به میزان قابل توجهی افزایش داده اند. در این بین، سازه ای بسیار بسیار عظیم و غول پیکر در دنیا وجود دارد.

  ادامه مطلب
 • آشنایی با مخازن کرایوژنیک
  آشنایی با مخازن کرایوژنیک
  68 بازدید پسندیدن

  مخازن کرایوژنیک، مخازنی هستند که شرایط بسیار خاص و متفاوتی را در بین تمامی دستگاه ها و ماشین آلات صنعتی دارد. باید اشاره کنیم که کرایوژنیک، عملیاتی است که زیر مجموعه ای از علم فیزیک بوده و در نهایت، باید اشاره کنیم که لوازم و تجهیزاتی که در این مخازن مورد استفاده قرار می گیرد نیز باید در شرایط خاص باشند. به طور مختصر، مخازن کرایوژنیک، مخازنی هستند که گاز های مختلف هوا درون ان ها قرار می گیرد. اما باید اشاره کنیم که این مخازن، باید دارای شرایط بسیار ویژه ای باشند.

  ادامه مطلب
Showing 1 to 12 of 94 (8 Pages)